Geros valios žmonėms

“Sanga“ – ekologinis bendraminčių būrys

Posted by geravalia - lapkričio 2, 2007

sanga.gif“Sanga” sanskrito kalba reiškia bendraminčių būrį. Priklausome tiems žmonėms, kuriems svarbu, kokioje aplinkoje mes gyvename, kaip mąstome, kaip gerbiame kitus žmones, gyvūnus ir gyvybę apskritai. Mes kviečiame jungtis visus, kurie švarina mus supantį pasaulį, daro jį gražesnį ir taikesnį. Taip pat skatiname kurti harmoningą gyvenimo būdą, apimantį visas žmogaus būties sritis: jo mintis, orą, kuriuo kvėpuoja, vandenį, maistą, drabužius, būstą, santykius su žmonėmis, pagarbą gyvūnams…


Mes palaikome

* iniciatyvas, kurios skatina pilietinį sąmoningumą apsaugoti gamtą;
* naujos ekonomikos kūrimą, kuri subalansuotai naudoja gamtinius išteklius ir jos neteršia.
* iniciatyvas, kurios stiprina vietinius eko gamintojus ir vartotojus;
* technologijas, kurios vysto ekoenergetiką ir architektūrą;
* mokesčių politiką, kuri skatina eko technologijų taikymą ir eko vartojimą;
* įstatymus, kurie garantuoja teises į gyvenimą ir supančią gerovę ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams;
* įstatymus, kurie keičia ekosistemą ardančias technologijas ir vartojimo įpročius į tausojančius;

Mes įsitikinę, kad tai paprasta pasiekti, jei išvardintos vertybės yra aktualios nors pusei žmonių. Tikimės, kad skaitantys šias eilutes tai pusei priklauso ☺.
Dar norėtume pridurti, kad mes nepriklausome jokioms partijoms, religijoms, sektoms ar “įtakingų” asmenų tribūnai. Mums taip pat aktualu gamtosauga visame pasaulyje, nes užterštumas politinių sienų nepaiso. Negali Lietuva būti švarus kraštas, jei Baltarusija, Lenkija ar tolimesnės šalys to nesieks.

Mes už prabangų gyvenimo būdą

Turbūt nekeista, kai žmogus stengiasi gerinti savo gyvenimo sąlygas, rūpintis savimi ir aplinka. Bet iš tikrųjų keista matyti žmones, kurie išleidžia dideles sumas būstui, automobiliui, brangiam laikrodžiui ar kitiems brangiems daiktams, bet perka maistą su konservantais, dažikliais, tepa ant savo kūno įvairius kremus, losjonus ar šampūnus, kupinus kenksmingų substancijų, plauna, dažo ar gražina savo namus su toksiškomis medžiagomis. Paradoksalu, bet šiais laikais prekybos centruose dauguma produktų tokie ir yra. Visa laimė, kad pasaulyje (ir Lietuvoje) jau yra daug gamintojų, gaminančių švarius produktus – tiek maisto, kosmetikos, valiklių, drabužių, statybinių medžiagų ir t.t. Šiame puslapyje kiek įmanoma stengsimės apie tai informuoti. Tada galėsime susikurti sau tikrąją prabangą. Šiais laikais prabanga yra ne aukso skrynios ar didelės pilys. Prabanga dabar yra kvėpuoti grynu oru, gerti švarų vandenį, valgyti švarų maistą ir gyventi švarioje aplinkoje. Mes nesakome, kad prabanga nėra prabangūs daiktai. Prabangūs daiktai yra puiku, bet jeigu neturi švarios aplinkos, tai jie yra beverčiai. Todėl ir keista, kai turtingi žmonės puikuojasi automobiliu už milijoną, o ant galvos pila šampūną, prisotintą parabenų. Tik stebėtis belieka ☺.

Kodėl labai daug parduodamų produktų „nešvarūs“?

„Nešvariais“ šiuo atveju mes vadiname tokius produktus, kuriuose gausu konservantų, dirbtinių dažiklių ir daugybės kitų, kartais net nenurodomų medžiagų. Kosmetikos ir valymo priemonės netikusios yra tos, kurios pagamintos naftos produktų pagrindu ar turi daug konservuojančių ar aromatizuojančių medžiagų, pagamintų iš jos. Nenuostabu, kad tai labai alergizuojančios medžiagos, kartais net mutagenai. Taigi kodėl tokius produktus leidžia gaminti ir pardavinėti? Todėl, kad tai pagaminti yra daug pigiau, juo labiau, kad ir vartotojas sutinka tai vartoti. O jų leidimą pardavinėti didieji gamintojai tiesiog nusiperka. Kaip, tarkim, prieš kelis dešimtmečius buvo gaminami ir beriami ant laukų pesticidai. Niekam tai nekliuvo ir visi buvo laimingi, bet vieną dieną juos uždraudė. Kas įvyko? Žalojantys padariniai buvo per daug akivaizdūs. Kęsti jau nebebuvo galima. Tas pats ateina ir į kitas sritis.

Kodėl valstybinės aplinkos ir sveikatos priežiūros institucijos nieko nekeičia?

Visų pirma, kažką keisti nėra jų funkcija. Jos – tik vykdantys nurodymus biurokratai, todėl ant jų pykti nereikia ☺. Kitas dalykas, nustatant normatyvus- kiek ir kokių turi būti medžiagų- dažnai labai ginčytinas klausimas. Tarkim, prieš kažkiek laiko minėtus pesticidus tos pačios institucijos leido pilti (net ir Vakarų Europoje), bet dabar draudžia. Tai rodo, kad valstybinės institucijos leidžia tai, kas joms pasakyta. Lyg taip ir turėtų būti, bet… kaipgi su tomis normomis? O čia jau didelių „dėdžių“ sfera. O kaip apskritai kažką pakeisti? Kas inicijuos tuos pakeitimus? Tai niekada nebūna valstybinės institucijos. Jos keičia tik tada, kai aplinkui apie tai triūbija ir mokslininkai, ir visuomenė. Gamintojai tyli, nes jiems „triukšmauti“ būtų savižudybė. Gamintojai tik gali pasirūpinti tuo, kad normos būtų kuo palankesnės kainai. Jie lyg ir teisūs, jei mes, vartotojai, sutinkame pirkti teršalus. Vakaruose pakeitimus inicijavo nevyriausybinės organizacijos, kurios rūpinosi aplinkosauga ir žmonių sveikata. Lietuvoje ir kitame „nelabai išsivysčiusiame pasaulyje“ mes kol kas tik ryjame, kas jau sukramtyta kitų atradėjų. Sąmoningų ir atsakingų už aplinką žmonių karta dar tik auga. Tegul greičiau auga ☺.

Kodėl daug teršalų garsių prekės ženklų gaminiuose?

Kaip minėjome, labiausiai atsakingas dėl to vartotojas. Jis sutinka, kad jam kištų šlamštą. Uždėsim gražią etiketę, nufilmuosim tą prekę su manekene, kuri bus apsirengus arba nelabai, ☺ ir vyrai pirks. O moterims nufilmuosim filmuką su laiminga šeima ir besišypsančiu vaikučiu ant blizgančių grindų. O kas tuose produktuose slypi, tai nesvarbu- gali būti alergijos, krūties vėžio, astmos „sukėlėjai“ – čia smulkmenos…
Didieji gamintojai visada šoka pagal vartotojų dūdelę, tai kodėl mums jų nepašokdinus. Tik reikia užsakyt tokį šokį, kokio norime. Šiandieną turime tokį, kokį užsakėme vakar. Rytoj bus toks, kokį užsakysime šiandien.

Daugiau informacijos:
http://sanga.puslapiai.lt

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: