Geros valios žmonėms

Bendruomenės “Upytės žemė“ šiaudinis namas

Posted by geravalia - lapkričio 8, 2007

Vakar, t. y. lapkričio 7 dieną, bendruomenė “Upytės žemė“, veikianti Panevėžio rajone, Upytės kaime, suorganizavo spaudos konferenciją apie vieną savo vykdomų darbų – bendruomenės pastato statymą ir amatų centro įrengimą jo viduje. Šį pastatą ketinama statyti iš šiaudų. Jis tarnaus visai bendruomenei kaip susirinkimų vieta. Taip pat jis atliks daug kitų funkcijų. Pirmoji iš jų – išmokyti bendruomenės narius ar kitus norinčiuosius patiems pasistatyti pigų, jaukų, tvirtą, o svarbiausia – ekologišką ir sveiką gyvenimui pastatą. Savanoriai galės sudalyvauti šiaudinio namo statymo procese, patys prisiliesti prie karkaso darymo, sužinoti statybos detales ir subtilybes, išmokti sudėti šiaudus į karkasą, tinkuoti.

Renginyje dalyvavęs statybos iš šiaudų ryšulių specialistas Domantas Surkys tvirtino, jog gerą šiaudų namą pastatyti nėra taip paprasta. Reikia žinoti daug detalių. Kas iš to, kad pastatysi šiaudinį namą, o pro jo sienas kiaurai vėjai pūs. Taip jis neatliktų savo vienos iš pagrindinių funkcijų – šilumos saugojimo. Šiaudų namą reikia statyti kruopščiai, atidžiai, nepalikti plyšių, reikia ir specialių žinių, o geriausia – praktikos. Todėl Upytės bendruomenės nariams suteikiama tokia proga. Sudalyvavęs tokio namo statyboje, kiekvienas galės pats savo kieme pasistatyti sau pirtį, priestatą ar kokį ūkinį pastatėlį iš šiaudų, o gal ir renovuoti savo gyvenamąjį namą ar pasistatyti naują.Antroji šio pastato funkcija – propaguoti ekologiškos ir sveikos statybos iš šiaudų statymo būdą. Kai pastatas bus baigtas ir įrengtas, jis tarnaus visiems Lietuvos žmonėms. Čia atvažiavę žmonės galės daugiau sužinoti apie šiaudinius namus, pačiupinėti stovintį pastatą gyvai.

Trečioji funkcija nesusijusi su šiaudizmu – Upytės bendruomenės amatų centras. Svarbiausia jo paskirtis – išsaugoti linininkystės tradicijas. Čia atvažiavę žmonės galės sužinoti linininkystės istoriją, išmokti austi, verpti, sužinoti koks yra lino kelias nuo jo pasodinimo iki lininio drabužio ar staltiesės. Taip pat bus mokoma kaip išsispausti linų sėmenų aliejų, kaip pasigaminti įvairių patiekalų iš linų produktų. Patiekalų čia vietoje bus galima ir paragauti.

Taip pat pastatas atliks ir kitų funkcijų – skatins atkreipti dėmesį į klimato kaitos problemą, kels bendruomenės narių aktyvumo ir verslumo lygį, pritrauks investicijas, garsins Upytės vardą, galbūt padės įsteigti naujų darbo vietų ir pan.

Tikimasi, kad šis šiaudinis pastatas tarnaus ne tik upytiečiams, bet ir visai Lietuvai bei šalies svečiams. Ši vieta turėtų tapti traukos centru, sutraukti turistus ar kitus susidomėjusius taip sparčiai nykstančia linininkyste ar taip sparčiai plintančia ekologine statyba iš šiaudų ryšulių.

Daugiau informacijos apie bendruomenės “Upytės žemė“ projektą:

Laimis Žmuida

Daugiau informacijos:
http://blogas.lt/siaudunamai

Reklama

Vienas atsakymas to “Bendruomenės “Upytės žemė“ šiaudinis namas”

  1. geravalia said

    Lapkričio pabaigoje projekto vykdytojai turėtų suorganizuoti dar vieną susitikimą su visuomene. Sekite naujienas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: